Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe zasady


Posadzki betonowe są jednym z kluczowych elementów każdego budynku. Ich głównym zadaniem jest izolacja pomieszczeń – prawidłowo zaizolowana posadzka nie przepuszcza do wnętrza wilgoci i nie pozwala na wytracanie temperatury. Warto zadbać o to, aby posadzki były wykonane jak najdokładniej i przy pomocy atestowanych materiałów, ponieważ wszelkie błędy popełnione na tak wczesnym etapie prac na światło dzienne wychodzą dopiero po latach, a ich naprawa kosztuje masę czasu, pieniędzy i niepotrzebnego stresu. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że źle zaizolowana posadzka, przenikanie do pomieszczenia wilgoci i uciekanie ciepła, to prosty sposób na powstanie grzyba na ścianach, a co za tym idzie zagrożenia nie tylko dla budynku, ale i dla naszego zdrowia.

Kluczowe etapy prac posadzkarskich

Wylewanie posadzek betonowych to nie tylko przygotowanie mieszanki betonowej i jej rozprowadzenie. Najpierw potrzebna jest izolacja posadzki betonowej, docieplenie posadzki betonowej oraz zbrojenie posadzki betonowej. Po wykonaniu wylewki konieczne jest jeszcze poziomowanie posadzki oraz zacieranie posadzki betonowej. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich etapów prace posadzkarskie są zakończone. Aby przyspieszyć prace warto korzystać ze specjalistycznej chemii do posadzek. Plastyfikatory, bo o nich mowa, to środki chemiczne, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu – jedne zwiększają jego plastyczność, drugie czynią go mrozoodpornym, kolejne spowalniają lub przyspieszają wiązanie się betonu. Pamiętajmy także o tym, że do izolacji posadzki wybieramy folię budowlana, styropian, którego używamy do docieplania posadzek musi być odpowiedniej twardości, a zamiast siatki zbrojeniowej stosujemy mikrozbrojenia.

Miksokret i zacieraczka – profesjonalne maszyny posadzkarskie

Warto skorzystać także ze specjalistycznego sprzętu stosowanego podczas prac posadzkarskich, który znacznie przyspieszy prace, zaoszczędzi czas, a także siłę i nerwy. Mixokret (miksokret) to profesjonalny agregat do posadzek, który przygotowuje mieszankę oraz rozprowadza ją po izolacji styropianowej. Do jego obsługi wymagane są odpowiednie uprawnienia, dlatego najlepiej wynająć firmę posadzkarską, która ma na stanie mixokret i odciąży nas podczas pracy. Drugą maszyną, którą zdecydowanie warto wypożyczyć, jest zacieraczka elektryczna, dzięki której szybciej zakończymy prace posadzkarskie.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techbau.pl/

Tagi: , ,