Systemy natryskowe, czyli ocieplamy poddasze


Większość domów budowanych przez Polaków ma skośne dachy, a pod nimi znajduje się użytkowe poddasze. O komforcie cieplnym wnętrz tam znajdujących się przesądza prawidłowe ocieplenie połaci, które najczęściej izoluje się wełną mineralna. Jednak ostatnio popularne stają się systemy natryskowe z piany PUR.

Systemy natryskowe – ocieplenie pianą PUR

Ocieplenie poddasza za pomocą pianki PUR to rozwiązanie dość nowe, bo stosowane od niedawna. Systemy natryskowe cechuje świetna przyczepność do różnych materiałów budowlanych.

Wytwarzana jest na budowie i aplikowana za pomocą agregatu. Do prac trzeba założyć strój ochronny, kask i maskę. Praca z systemem natryskowym idzie bardzo szybko, bo zaizolowanie całego poddasza zajmuje kilka do kilkunastu godzin.

Na rynku występują dwa rodzaje piany PUR układanej natryskowo i są to otwarto – i zamkniętokomórkowa. Zwykle na poddaszach stosuje się tę pierwszą. Ma ona dobrą izolacyjność termiczną, jest lekka i paroprzepuszczalna. Od wnętrza budynku zaleca się ułożenie na niej paraizolacji.

Ta druga natomiast jest cięższa i lepiej izoluje termicznie, ale nie jest paroprzepuszczalna, lecz posiada dużą odporność na wodę. Po wyschnięciu jest sztywna i bardziej narażona na skutki naprężeń.

Zaletą systemów natryskowych jest również to, że pianka PUR nie obciąża konstrukcji dachu, a dzięki temu, że jest rozprężna, wciska się we wszystkie zakamarki, dokładnie wypełniając przestrzeń, w której jest rozprowadzana. Jest izolacją bezspoinową, ponieważ jej nałożenie eliminuje powstawanie mostków cieplnych. Odporna jest również na działanie pleśni, ale jeśli chodzi o właściwości ognioochronne, ma gorsze niż wełna mineralna.

Tagi: ,