Drenaż wokół budynku – pożegnaj na zawsze problemy z wodą gruntową!


Właściciele budynków od czasu do czasu zmagają się z wilgocią fundamentów lub zbierającą się wodą w piwnicy. To zjawisko dotyczy już wybudowanych konstrukcji oraz tych, które dopiero powstają. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zastosowanie drenażu wokół budynku. Drenaż w bardzo dużym skrócie jest systemem rur umieszczonych w ziemi wokół budynku lub w jego wnętrzu. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie wody z gruntu, która może zagrażać fundamentom.

Wszystko, co musisz wiedzieć o rodzajach drenaży

Instalacja, która odpowiada za usuwanie wody z gruntu lub spod budynku może mieć kilka rodzajów. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które sprawdzą się w określonych sytuacjach. Najprostszym drenażem wokół budynku jest wariant opaskowy. Popularne rozwiązanie stosowane, gdy chcemy osuszyć fundamenty i usunąć wodę z gruntu wokół budynku. W takiej sytuacji kładzie się rury tuż obok fundamentów oraz buduje się system studzienek chłonnych, gdzie spływa woda.

Drenaż powierzchniowy idealny do zabudowy szeregowej

Zdarzają się sytuacje, w których wykonanie drenażu wokół budynku jest niemożliwie. Najprostszym do zobrazowania przykładem jest zabudowa szeregowa. W tym przypadku specjaliści rekomendują zastosowanie drenażu powierzchniowego. System rur montowany jest wewnątrz budynku, jednak pełni on taką samą funkcję, jak w przypadku odmiany drenażu zewnętrznego.

Innowacyjne rozwiązanie, czyli drenaż bez rur

Trzecim najbardziej popularnym rodzajem drenażu jest odmiana francuska. Tym razem rury zastępuje się zasypką żwirową, którą układa się w geowłókninie, a później układa we wskazanych miejscach. Bardzo opłacalne rozwiązanie w przypadku gruntów o charakterystyce nieprzepuszczalnej.

Drenaż wokół budynku – pamiętaj o zrobieniu pomiarów!

Znasz już podstawowy problem, z jakim walczy drenaż. Zdajesz sobie sprawę również z najpopularniejszych wariantów drenaży wokół budynków. Taka wiedza z pewnością pomoże Ci w rozmowie z ekspertami na temat następnych kroków, które uwolnią Twój budynek od przesiąkania, a nawet zalewania pomieszczeń przez wody gruntowe. Jeśli dopiero stawiasz swój wymarzony dom, koniecznie skontaktuj się z geologiem albo geotechnikiem. Pomiary wykonane przez jednego z tych specjalistów na terenie, gdzie ma powstać nieruchomość, są bardzo cenne i pomogą dostosować rodzaj drenażu do konkretnej sytuacji, oszczędzając Twój czas i pieniądze.

Sprawa jest delikatnie bardziej skomplikowana w przypadku, gdy budynek już stoi. Wtedy również można stworzyć pełny drenaż domu, jednak koszty związane z wykonaniem precyzyjnych pomiarów oraz przeprowadzeniem całej instalacji są dużo wyższe niż w przypadku projektowania tego od zera.

Tagi: , ,