Zalane mieszkanie – o tym musisz pamiętać


Po powrocie do mieszkania może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci zacieków na suficie bądź wody na podłodze. Najważniejszym w takim przypadku jest zlokalizowanie wycieku oraz zabezpieczenie najcenniejszych rzeczy.

 

Przy zalaniu mieszkania po zlokalizowaniu wycieku, należy ustalić jego przyczynę  i w miarę możliwości jak najszybciej usunąć awarię.  Najczęściej za zalanie odpowiada pęknięty lub źle zamontowany wężyk doprowadzający wodę do urządzeń takich jak pralka czy zmywarka, stara zużyta uszczelka, nieprawidłowe podłączenie. Zdarza się również, że zalane mieszkanie to sprawka cieknącego kranu u sąsiada z góry. Nie mniej jednak przyczyna zalania może być ukryta nieco głębiej, np. nieszczelność instalacji centralnego ogrzewania, awaria instalacji wodnej pod posadzką czy też w pionie kanalizacyjnym. Z kabinami prysznicowymi, zlewami, odpływami wanien sytuacja wygląda podobnie. Mała nieszczelność może być przyczyną wielkiego nieszczęścia. W czasie remontów także często dochodzi do zalania mieszkania. Brak fachowości przy odkręcaniu kaloryferów może spowodować duży wyciek. Tak samo jest z uszkodzeniem rury w ścianie, którą można uszkodzić.

 

Aby uniknąć takich awarii, każdy właściciel mieszkania powinien wyrobić w sobie nawyk robienia okresowych przeglądów sprzętu. Jest to zarówno dla swojego, jak i sąsiadów dobra.

Największą uwagę należy zwracać na łączenia rur i wężyków doprowadzających wodę oraz na wszelkie elementy plastikowe. Każda oznaka uszkodzenia bądź zużycia powinna skutkować wymiana takich elementów. Istotne jest również okresowe czyszczenie syfonów. Niby to banalna sprawa, ale tak naprawdę często to właśnie nieszczelne czy zapchane syfony były odpowiedzialne za zalanie mieszkania, czy łazienki.

Tak naprawdę, jeśli nie potrafimy tego zrobić, lepiej zlecić podłączenie pralki czy zmywarki fachowcom, niż ryzykować zalaniem łazienki, kuchni i sąsiada.

Tagi: , , ,